Home Bota Ligue 1

Ligue 1

PSG shkatërron Monacon dhe ‘hap shampanjën’ e titullit

Paris Saint Germain ka mposhtur me rezultatin spektakolar 7-1 Monacon dhe i ka rrëmbyer titullin kampion, të cilin e ka fituar sonte edhe matematikisht. Në ‘Parc Des Princes’, skuadra e Emery nuk e diskutoi për asnjë moment fitoren, teksa shënoi...

Lyoni 3 gola ndaj Amiens, për vendin e 3-të

Vijon momenti i shkëlqyer i formës për Lyonin në Ligue 1. OL siguroi fitoren e 5-të radhazi në kampionat duke u ngjitur në kuotën e 66 pikëve, 3 më shumë se Marseille që luan të dielën. Skuadra e Bruno...

Monaco përmbys Nanten dhe “blindon” vendin e dytë

Monaco konfirmohet forcë e dytë në kampionatin francez, teksa arriti të mposhtte 2-1 ekipin e Nantes. Vendasit vinin në këtë përballje si favoritë, por takimi nisi jo mirë për ta. Në minutën e 32-të skuadra nga Principata e pa...

E shtuna në futbollistike/ Barça pret Leganesin, Bayerni ndaj Augsburgut për titullin

Në La Liga, Barcelona do të presë në ‘Camp Nou’ Leganesin. Katalanët me njërën dorë te titulli, kanë një tjetër synim brenda vetes, ta mbyllin kampionatin pa humbje. Pas barazimit ndaj Sevillas, blaugranat do të tentojnë të rikthehen tek...

St. Etienne ndal PSG-në, shtyhet festa e titullit

Paris Saint Germain nuk arriti të fitojë në ndeshjen hapëse të javës së 32-të të Ligue 1, teksa u ndal në barazim 1-1, në transfertën ndaj Saint Ettiene. Skuadra e drejtuar nga Emery do të detyrohet të shtyjë për të...

Dygolësh i Memphis Depay, Toulouse “kafshatë” e lehtë për Lyonin

Lyoni siguroi fitoren e tretë radhazi në kampionatin francez falë Memphis Depay, autor i një dygolëshi që e detyroi Toulousen të kthehej pa pikë nga kjo transfertë. Futbollisti holndez e gjeti rrjetën që në minutën e 23-të me një...

E diela futbollistike, spikasin Atletico Madrid-La Coruna e Leganes-Valencia

Në Primera Division takimi i mbrëmjes do të zhvillohet në Wanda Metropolitano dhe Atletico e Diego Simeones ka një rast të shkëlqyer për të imituar Spanjën e Lopetegit, teksa do të vihet përballë Deportivo La Korunjës, që ka filluar...

Depay shënon në fund, Lyon fiton 2-3 me Marseille

Lyoni mori një fitore të madhe dhe me përmbysje në “Velodrome” ndaj Olimpique Marseille, që edhe pse kaloi e para në avantazh nuk diti ta menaxhonte si duhet lojën. Rolando entuziazmoi të pranishmit në stadium në minutën e 31-të,...

PSG përmbys Nicen me Di Marian dhe Alvesin, titulli formalitet

Paris SG afrohet akoma më shumë me titullin e shtatë në Le Championnat pas një fitoreje tepër të vuajtur, por shumë të rëndësishme në stadiumin “Allianz Riviera” ndaj Nisës. Kampionët në fuqi arritën të përmbysin disavantazhin, duke koleksionuar njëkohësisht...

Përballjet e të dielës, spikatin Marseille-Lyon, Chelsea -Leicester dhe Leipzig-Bayern

Një ndër ndeshjet më interesante të ditës luhet në Angli, ku do të kompletohet faza çerekfinale e kompeticionit më të vjetër në rruzull, në rang klubesh. Kështu në FA Cup Chelsea i Antonio Kontes luan shanset e fundit për...

MOST COMMENTED

Rikthehet Superioria, garë e ashpër për Europën dhe mbijetesën

Pas miqësores së kombëtares, vëmendja këtë fundjavë rikthehet sërish nga Superiorja. Javët e fundit kanë prodhuar gola por dhe polemikat mbi gjyqtarët, megjithatë teksa...

HOT NEWS