Home Bota Bundesliga

Bundesliga

Bayerni luan ‘tenis’ ndaj Leverkusenit, siguron finalen

Bayerni i Mynihut është finalistja e parë e Kupës së Gjermanisë. Bavarezët fituan 6-2 ndaj Bayer Leverkusen në transfertë ,duke prerë biletën e tyre për në Berlin ku do të kërkojnë trofeun e dytë sezonal, pas triumfit në Bundesligë. Ndeshja...

Schalke mposht Dortmundit dhe ‘blindon’ vendin e dytë

Schalke 04 ka blinduar pozitat në vendin e dytë të renditjes, teksa ka mposhtur pasditen e sotme Borusian e Dortmundit me rezultatin 2-0. Në ‘Gelserkirshen’, blutë arritën të shënojnë dy herë në pjesën e dytë, fillimisht me anë të fantazistit...

Bayerni nuk toleron, fitore me goleadë ndaj Gladbach

Bayern Munich nuk lë asgjë për rivalët në Bundesligë. Edhe pse është shpallur matematikisht kampione, skuadra e Jupp Heynckes vazhdon të fitojë dhe e bën këtë me goleadë. Në Alianz Arena, bavarezët mposhtën 5-1 me përmbysje Borussia Moenchengladbach. Goli...

Leverkusen shikon Championsin, Leipzig “thyhet” keq

Fitore e madhe me aromë Championsi për Bayer Leverkusen. Aspirinat mposhtën me përmbysje me rezultatin 1-4 Leipzig në supersfidën që mbylli javën e 29-të të Bundesligës, duke parakaluar pikërisht skuadrën nga Gjermania Lindore në klasifikim dhe duke u ngjitur...

E diela futbollistike, Napoli në presion para Chievos, Milani pret Sassuolon

Pas fitores 4-2 të Juventusit në Campania ndaj Beneventos e gjithë vëmendja përsa i përket rivalitetit për titull në Serinë A përqendrohet vetvetiu në takimin Napoli – Chievo. Në rrethana të tjera kjo ndeshje do të konsiderohej si tepër...

Fitore shprese për Hamburgun ndaj Schalkes

Emocione të mëdha në sfidën mes Hamburgut dhe Schalke 04, që përfundoi me rezultatin 3-2. Vendasit më në fund shohin dritë në fund të tunelit dhe ndezin shpresën për mbijetesë, edhe pse mundësitë për të qëndruar mes më të...

Fitoi 1-4 me Augsburgun, Bayerni zyrtarisht kampion

Bayerni i Mynihut është zyrtarisht kampion i Bundesligës për herë të gjashtë radhazi dhe të 28-tën në histori. Skuadra e Jupp Heynckess e siguroi titullin 5 javë para përfundimit të kampionatit, pasi mposhti 1-4 Augsburgun në derbin bavarez. Tashmë...

E shtuna në futbollistike/ Barça pret Leganesin, Bayerni ndaj Augsburgut për titullin

Në La Liga, Barcelona do të presë në ‘Camp Nou’ Leganesin. Katalanët me njërën dorë te titulli, kanë një tjetër synim brenda vetes, ta mbyllin kampionatin pa humbje. Pas barazimit ndaj Sevillas, blaugranat do të tentojnë të rikthehen tek...

Fiton 2-1 me Eintracht Frankfurt, Werderi jashtë rrezikut të rënies

Werder Bremeni e shfrytëzoi më së miri faktorin fushë për të mposhtur 2-1 Eintrachtin e Frankfurtit, duke krijuar një distancë sigurie prej 10 pikësh me zonën e rënies nga kategoria. Në “Weserstadion” u zhvillua një lojë e hapur, pasi...

E diela futbollistike, spikasin Atletico Madrid-La Coruna e Leganes-Valencia

Në Primera Division takimi i mbrëmjes do të zhvillohet në Wanda Metropolitano dhe Atletico e Diego Simeones ka një rast të shkëlqyer për të imituar Spanjën e Lopetegit, teksa do të vihet përballë Deportivo La Korunjës, që ka filluar...

MOST COMMENTED

Isaac Drogba ndjek hapat e babait te tij, firmos me Guingamp

Djali i Didier Drogba, Isaac, në gjurmët e të atit. 17-vjeçari ka nënshkruar kontratë me Guingamp, skuadrën e Ligës së Parë franceze. Isaac Drogba...

HOT NEWS