Në Kinë për fitoren e parë sezonale, është ky objektivi i vetëm i kampionit në fuqi të Botës, Lewis Hamilton në vigjilie të Çmimit të Madh të rradhës në Formula 1 që do të zhvillohet mbi pistën e Shanghait. Në konferencën për shtyp përpara ndalesës së tretë sezonale piloti anglez u shfaq optimist dhe theksoi se do të bëjë të pamundurën që në Kinë të mos humbasë akoma më shumë terren krahasuar me rivalin e tij të madh gjermanin Sebastian Vettel.

“ Kjo e Shanghait ka qenë gjithmonë një pistë e mirë për mua. Shpresoj shumë të ringrihem dhe të arrij në ato pozicione për të cilat kemi punuar gjatë kësaj periudhe. Kampionati është ende shumë i gjatë dhe do të ketë ulje-ngritje për të gjithë por në këto momente për mua është shumë e rëndësishme të ngushtoj diferencën e pikëve në klasfikimin e përgjithshëm me Vettel, pasi për momentin ndodhem 17 pikë pas tij”.

Për diferencat mes Mercedesit dhe Ferrarit në dy garat e para, Hamilton theksoi se të kokëkuqja janë treguar më agresivë dhe kanë patur një strategji më të mirë në këtë fillim sezoni.

Alamy Live News. MB7TBP Sakhir, Bahrain. 08th Apr, 2018. Motorsports: FIA Formula One World Championship 2018, Grand Prix of Bahrain,04344 Lewis Hamilton (GBR, Mercedes AMG Petronas F1 Team), | usage worldwide Credit: dpa/Alamy Live News This is an Alamy Live News image and may not be part of your current Alamy deal . If you are unsure, please contact our sales team to check.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here